Νομοθεσία

Στην ενότητα αυτή μπορείτε να ενημέρωση για νόμους, αποφάσεις, ειδικές ρυθμίσεις και παροχές που αφορούν τα άτομα με αναπηρίες.

• Οδηγός του πολίτη με αναπηρία, όπως δημοσιεύθηκε από το Υπουργείο Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και τη Γενική Γραμματεία Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.
  • Υπουργείο Eργασίας
  • Υπουργείο Παιδείας - Ειδική Αγωγή : Η ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ για την Ειδική Αγωγή και το Γραφείο της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ της Πληροφορίας του ΥΠΕΠΘ που ασχολείται με την αξιοποίηση των υποστηρικτικών τεχνολογιών πληροφορικής για την Ειδική Αγωγή.
  • ΟΑΕΔ :  Η ιστοσελίδα του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού
  • Παροχές ΑμεΑ: Η ιστοσελίδα αποτελεί την πιο ολοκληρωμένη και οργανωμένη συλλογή νόμων και νομολογίας για τους πολίτες με αναπηρίες.

You are here: ΑΜΕΑ Νομοθεσία