Ιατρική Ειδικότητα στην Ελλάδα

iatriki eidikotita 4Η ολοκλήρωση των προπτυχιακών σπουδών στην Ιατρική Σχολή αποτελεί ένα από τα βήματα που ο ιατρός πρέπει να ακολουθήσει προκειμένου να εργαστεί ως ειδικευμένος ιατρός. Με την απόκτηση του πτυχίου από την Ιατρική Σχολή, ο απόφοιτος αποκτά δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος και δικαιούται να εξασκεί τη Γενική Ιατρική.

Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αποτελεί προαπαιτούμενο για την έναρξη της ιατρικής ειδικότητας. Πιο αναλυτικά για την απόκτηση άδειας χρησιμοποίησης τίτλου Ιατρικής Ειδικότητας απαιτούνται: α) Άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος β) Μετεκπαίδευση σύμφωνα με όσα ορίζονται παρακάτω σε αναγνωρισμένη για την απαιτουμένη ειδικότητα κλινική ή Εργαστήριο και γ) επιτυχής δοκιμασία ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής.

Στην Ελλάδα αναγνωρίζονται οι εξής ιατρικές ειδικότητες:

1. ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

2. ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

3. ΑΚΤΙΝΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ

4. ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ

5. ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΙΑ

6. ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ

7. ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΑ

8. ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

9. ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ - ΑΦΡΟΔΙΣΙΟΛΟΓΙΑ

10. ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ

11. ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

12. ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ

13. ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ

14. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

15. ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΑ

16. ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ

17. ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ (ΙΑΤΡΙΚΗ ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ)

18. ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ

36. ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ

37. ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ

38. ΩΤΟΡΙΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΙΑ

Ο χρόνος μετεκπαίδευσης, στον οποίον δεν συνυπολογίζεται ο χρόνος άσκησης για τη λήψη της άδειας ασκήσεως του ιατρικού επαγγέλματος, ορίζεται ανάλογα με τη ειδικότητα.

Η έναρξη εκπαίδευσης των ιατρών στην ειδικότητα γίνεται με βάση τη σειρά εγγραφής των πτυχιούχων των ιατρικών σχολών σε λίστες αναμονής στις κατά τόπους περιφέρειες. Συνεπώς, δεν υπάρχει κανένας θεσμοθετημένος χρονικός περιορισμός στη διάρκεια αναμονής στις λίστες με αποτέλεσμα η αναμονή για κάποιες ειδικότητες να είναι πολύ μεγάλη.

You are here: Ιατρική Ειδικότητα Ιατρική Ειδικότητα στην Ελλάδα