Ιατρική Ειδικότητα στην Ευρωπαϊκή Ένωση

iatriki eidikotita exwteriko

Με βάση την οδηγία 93/16 της Ευρωπαϊκής Ένωσης ''για τη διευκόλυνση της ελεύθερης κυκλοφορίας των ιατρών και της αμοιβαίας αναγνώρισης των διπλωμάτων, πιστοποιητικών και άλλων τίτλων τους'', οι υπήκοοι κρατών-μελών της Ε.Ε. με πτυχίο Ιατρικής από πανεπιστήμιο των χωρών αυτών έχουν το δικαίωμα να ασκούν το επάγγελμα του Ιατρού σε όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εφόσον πάρουν την άδεια άσκησης επαγγέλματος από την αντίστοιχη αρμόδια κρατική υπηρεσία.