Πληροφορίες για την προετοιμασία φακέλου υποψηφιότητας

Μετά την επιλογή του/των μεταπτυχιακού προγράμματος είναι πολύ σημαντική η προετοιμασία του φακέλου υποψηφιότητας σας. Η υποβολή ενός άρτιου φακέλου αποτελεί το κλειδί της επιτυχίας σας.

Κάθε φορέας δύναται να ζητά μια σειρά δικαιολογητικών προκειμένου να εξετάσει την αίτηση του ενδιαφερόμενου. Συνεπώς, ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει πάντα να μελετά με μεγάλη προσοχή την προκήρυξη του Π.Μ.Σ., στο οποίο ενδιαφέρεται να ενταχθεί.

Συνήθως, ο φάκελος υποψηφιότητας περιλαμβάνει ενδεικτικά:

•  Ειδικό έντυπο αίτησης
  •  Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου
  •  Επικυρωμένο αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας
  •  Βιογραφικό σημείωμα
  •  Δήλωση σκοπού και κινήτρων
  •  Αποδεικτικά επαγγελματικής ή ερευνητικής εμπειρίας
  •  Συστατικές επιστολές
  • Πιστοποιητικό γνώσης της ξένης γλώσσας
  •  Επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου
  •  Φωτογραφία τύπου αστυνομικής ταυτότητας
  •  Βεβαίωση από τη γραμματεία του τμήματος στην οποία εμφανίζεται η σειρά αποφοίτησης του υποψηφίου