Τι δεν είναι το mentoring

Το mentoring όμως δεν είναι μια φιλική σχέση η οποία εστιάζει στην προσωπική ανάπτυξη του ενός ή του άλλου μέρους της σχέσης ανάλογα με τις συνθήκες ούτε μια σχέση εκπαιδευτή εκπαιδευόμενου η οποία εστιάζει σε ανάπτυξη εκπαιδευτικών δεξιοτήτων και τεχνικών , όπου ο εκπαιδευτής, mentor,  έχει τον έλεγχο της διαδικασίας.

Ο  mentee έχει πάντα τον έλεγχο της δικής του διαδικασίας μάθησης.

Το mentoring δεν επιβάλλει απόψεις και λύσεις. Εντοπίζει και προτείνει από κοινού!

Το mentoring δεν αξιολογεί, δε συγκρίνει, δεν εκπαιδεύει.

You are here: Mentees Τι δεν είναι Mentoring