Παρεχόμενες Υπηρεσίες

Τι υπηρεσίες παρέχει η Συμβουλευτική Υπηρεσία του Γραφείου Διασύνδεσης;

Α. Ατομική και Ομαδική Συμβουλευτική
Το Συμβουλευτικό Τμήμα του Γραφείου Διασύνδεσης προσφέρει ατομική και ομαδική συμβουλευτική υποστήριξη σχετικά με:
Σχεδιασμό Σταδιοδρομίας

• Αυτοαξιολόγηση (προσωπικότητα, αξίες, ενδιαφέροντα)
  • Διαδικασία λήψης αποφάσεων στον επαγγελματικό τομέα
  • Σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος και Συνοδευτικών Επιστολών
  • Τεχνικές παρουσίασης σε μια συνέντευξη επιλογής προσωπικού
  • Στρατηγικές αναζήτησης εργασίας

Β. Εργαστήρια Συμβουλευτικής
Στόχος των Εργαστηρίων Συμβουλευτικής είναι η υποστήριξη των φοιτητών και των αποφοίτων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στην καλύτερη προετοιμασία τους για την ένταξη τους στην αγορά εργασίας.

• Η θεματολογία των Εργαστηρίων Συμβουλευτικής εμπλουτίζεται ανάλογα με τις ανάγκες των συμμετεχόντων και αφορά:
  • Σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος και Συνοδευτικών Επιστολών
  • Συνέντευξη Επιλογής Προσωπικού
  • Στρατηγικές Αναζήτησης Εργασίας
  • Λήψη Αποφάσεων

Γ. Πληροφόρηση
Η ατομική και ομαδική συμβουλευτική πλαισιώνεται από χρήσιμες πληροφορίες για τις τάσεις της αγοράς εργασίας, τις απαιτήσεις των διαφόρων επαγγελμάτων, τις δυνατότητες για εξειδικευμένες σπουδές κ.α. Η συγκέντρωση των απαραίτητων πληροφοριών συμβάλλει στο να λαμβάνει ο φοιτητής και ο απόφοιτος υπεύθυνα και αυτόνομα αποφάσεις που αφορούν στις μελλοντικές του επιδιώξεις.

You are here: Τι είναι η Συμβουλευτική Παρεχόμενες Υπηρεσίες