Αυτοαξιολόγηση

ΒΗΜΑ 1ο: Αυτοαξιολόγηση

Καλωσήρθες στο πρώτο βήμα του οδηγού Αυτοβοήθειας για την εύρεση εργασίας!

Η ολοκλήρωση του πρώτου βήματος θα σε βοηθήσει να:

Κατανοήσεις γιατί η γνώση του εαυτού αποτελεί το κλειδί για την επαγγελματική επιτυχία

Συντάξεις έναν κατάλογο  των τυπικών προσόντων σου, των προσωπικών σου ενδιαφερόντων, των ικανοτήτων, των επαγγελματικών αξιών και των προσωπικών σου χαρακτηριστικών

Γνωρίζεις τι ακριβώς ψάχνεις για την καριέρα σου

Ξεκίνα λοιπόν!

Ρώτησε τον εαυτό σου...

• Τι κάνω καλά; Τι λένε οι άλλοι για μένα;
  • Τι απολαμβάνω να κάνω; Τι με ενεργοποιεί;

Τέτοιου είδους ερωτήσεις και πολλές άλλες θα σε βοηθήσουν να αναγνωρίσεις και να καταγράψεις τα δυνατά και αδύνατα σημεία της προσωπικότητάς σου.Μη ξεχνάς ότι, οι εργοδότες σήμερα έχουν να επιλέξουν μέσα από ένα πλήθος αποφοίτων με προσόντα και σίγουρα θα ξεχωρίσεις έναντι των υπολοίπων μόνο αν μπορείς να δείξεις ότι ξέρεις ποιος είσαι, ξέρεις τι ζητάς, ξέρεις τι μπορείς να προσφέρεις και που κατευθύνεσαι.

Δούλεψε με τις ασκήσεις που ακολουθούν:

• Επιτεύγματα – δραστηριότητες
  • Τυπικά προσόντα, δεξιότητες, ειδικές γνώσεις
  • Ικανότητες
  • Ενδιαφέροντα
  • Επαγγελματικές αξίες
  • Προσωπικά χαρακτηριστικά
  • Σύνθεση του προσωπικού προφίλ

Το υλικό που θα συγκεντρώσεις θα αποτελέσει σημαντική πηγή πληροφοριών τόσο στο σχεδιασμό της καριέρας σου όσο και στη διαδικασία αναζήτησης εργασίας.

You are here: Οδηγός Εύρεσης Εργασίας Αυτοαξιολόγηση