Παρακολούθηση των τάσεων της αγοράς εργασίας

Όταν έρθει η στιγμή να πάρεις αποφάσεις για την καριέρα σου είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι οι επιλογές σου πρέπει να ταιριάζουν με την πραγματικότητα της αγοράς εργασίας. Θα είναι μεγάλο κέρδος για σένα, εάν έχεις μια βασική γνώση των τάσεων της αγοράς εργασίας  και αυτή τη γνώση την αξιοποιήσεις για την καλύτερη προετοιμασία σου.

Η παρακολούθηση των τάσεων της αγοράς εργασίας θα σε πληροφορήσει για τα επαγγέλματα που κυριαρχούν τώρα, που θα κυριαρχήσουν στο μέλλον καθώς και για αυτά που είναι ήδη κορεσμένα. Μπορείς να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα για τις μελλοντικές προοπτικές  της αγοράς εργασίας μέσα από την παρακολούθηση διαφόρων πηγών, όπως εξειδικευμένα βιβλία, δημοσιεύματα, εξαγγελίες κυβερνητικής πολιτικής, ακόμα και την καθημερινή ειδησεογραφία και το Διαδίκτυο .

Θα πρέπει, επίσης, να έχεις υπόψη σου ότι ταυτόχρονα με τις τάσεις της αγοράς εργασίας αλλάζουν και οι μορφές απασχόλησης των εργαζομένων. Για παράδειγμα, σε ένα επαγγελματικό τομέα μπορεί να είσαι εργαζόμενος πλήρους ή μερικής απασχόλησης, συμβασιούχος, ελεύθερος επαγγελματίας, εργαζόμενος από το σπίτι κλπ. Αλλαγές στην οικονομία ή στον τεχνολογικό τομέα επηρεάζουν άμεσα και τον τρόπο απασχόλησης των εργαζομένων. Τα τελευταία χρόνια εξαιτίας της ανάπτυξης εργαλείων υψηλής τεχνολογίας έχει αυξηθεί ο αριθμός των ανθρώπων που εργάζονται με τη μορφή της τηλεργασίας.

Για την έγκυρη και αποτελεσματική πληροφόρησή σου παραθέτουμε, ενδεικτικά, κάποιους φορείς που ασχολούνται με θέματα απασχόλησης:

• Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού, ΟΑΕΔ
  • ΕΙΕ: Εθνικό Ινστιτούτο Εργασίας
  • Παρατηρητήριο Απασχόλησης Ερευνητική Πληροφορική Α.Ε.
  • ΟΟΣΑ: Οργανισμός Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης
  • ΕΣΥΕ: Εθνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος
  • ΜΑΚΙΝE: Μακεδονικό Ινστιτούτο Εργασίας
  • ΚΕΠΕ: Kέντρο Οικονομικού Προγραμματισμού και Έρευνας
  • EPA: Εθνικό Παρατηρητήριο Απασχόλησης
  • Iνστιτούτο Εργασίας Γ.Σ.Ε.Ε.- Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

Επαγγελματικές Ενώσεις

• Σύνδεσμος Βιομηχανιών Βορείου Ελλάδος (Σ.Β.Β.Ε.)
  • Σύνδεσμος Ελληνικών Βιομηχανιών (Σ.Ε.Β.)
  • Ελληνική Εταιρεία Διοίκησης Επιχειρήσεων (Ε.Ε.Δ.Ε.)
  • Σώμα Ορκωτών Λογιστών Α.Ε. (ΣΟΛ Α.Ε.)
  • Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών
  • Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής Ελλάδας (Σ.Ε.Π.Ε.)
  • Ελληνική Εταιρεία Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών
  • Ένωση Ελληνικών Τραπεζών
  • Ελληνικός Δικτυακός Επιχειρηματικός Κατάλογος (G.B.I.)
You are here: Οδηγός Εύρεσης Εργασίας Διερεύνηση Παρακολούθηση των τάσεων της Αγοράς Εργασίας