Συνέντευξη Πληροφόρησης

Βρίσκεσαι στη διαδικασία συγκέντρωσης πληροφοριών σχετικά με θέσεις εργασίας και επαγγέλματα για τον καλύτερο σχεδιασμό της σταδιοδρομίας σου.

Ένας από τους πλέον αποτελεσματικούς τρόπους διερεύνησης καριέρας είναι η πραγματοποίηση «συνεντεύξεων πληροφόρησης». Με απλά λόγια, η συνέντευξη πληροφόρησης είναι η συζήτηση με ανθρώπους οι οποίοι εργάζονται σε θέσεις εργασίας που σε ενδιαφέρουν.

Πως θα σε βοηθήσει η Συνέντευξη Πληροφόρησης

Τι πληροφορίες μπορείς να αντλήσεις από μια Συνέντευξη Πληροφόρησης;

Πως πραγματοποιείται μια Συνέντευξη Πληροφόρησης;

Πιθανές ερωτήσεις

Έντυπο Συνέντευξη Πληροφόρησης

Πως θα σε βοηθήσει η Συνέντευξη Πληροφόρησης

Η συνέντευξη πληροφόρησης θα σε βοηθήσει:

• να διερευνήσεις ένα συγκεκριμένο επαγγελματικό πεδίο και τις επαγγελματικές προοπτικές που, ενδεχομένως, έχει
  • να ξεκαθαρίσεις τους επαγγελματικούς σου στόχους
  • να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση για τη συμμετοχή σου σε συνεντεύξεις που έχουν σχέση με την επιλογή προσωπικού
  • να διευρύνεις το δίκτυο των γνωριμιών σου
  • να ενημερωθείς πάνω σε μεθόδους και διαδικασίες επιλογής προσωπικού

Μέσα από τη Συνέντευξη Πληροφόρησης έχεις τη δυνατότητα να ζητήσεις πληροφορίες που αφορούν:

• τους τρόπους που μπορεί κάποιος να εξασφαλίσει μια θέση εργασίας
  • τα καθήκοντα και τις δραστηριότητες που ασκεί ο εργαζόμενος σε καθημερινό επίπεδο
  • τις δεξιότητες, τις γνώσεις και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά προσωπικά  που απαιτεί η συγκεκριμένη θέση
  • τις μεθόδους επιλογής προσωπικού που χρησιμοποιεί ο εργοδότης
  • τα κριτήρια επιλογής για τη συγκεκριμένη θέση εργασίας
  • τους τρόπους εξεύρεσης προσωπικού

Πως θα πραγματοποιήσεις μια Συνέντευξη Πληροφόρησης

1. Χρησιμοποίησε το δίκτυο των γνωριμιών σου ή ακόμα και επαγγελματικούς καταλόγους έτσι, ώστε, να συγκεντρώσεις διευθύνσεις και τηλέφωνα εργοδοτών, επιχειρήσεων και οργανισμών που σε ενδιαφέρουν να επικοινωνήσεις μαζί τους.

2.  Επικοινώνησε με το φορέα που σε ενδιαφέρει και ρώτα για το όνομα του ανθρώπου που εργάζεται στον τομέα του ενδιαφέροντός σου.

3. Τηλεφώνησε στο πρόσωπο στο οποίο θέλεις να πάρεις συνέντευξη και παρουσίασε εν συντομία τον εαυτό σου και το λόγο της τηλεφωνικής σου επικοινωνίας.

4. Προετοιμάσου για τη διεξαγωγή της συνέντευξης πληροφόρησης. Η άριστη προετοιμασία σου είναι το Α και το Ω για τη διεξαγωγή μιας αποτελεσματικής συνέντευξης πληροφόρησης.

Ερωτήσεις που θα μπορούσες να θέσεις στα πλαίσια μιας Συνέντευξης Πληροφόρησης

• Ποια είναι η φιλοσοφία της επιχείρησης;
  • Ποιες είναι οι υπηρεσίες ή τα προϊόντα της επιχείρησης;
  • Ποιες είναι οι αγορές της επιχείρησης;
  • Ποιοι είναι οι βραχυπρόθεσμοι και μακροχρόνιοι στόχοι της επιχείρησης;
  • Τι είδους σεμινάρια ή εκπαίδευση παρέχεται από την επιχείρηση;
  • Μπορείτε να περιγράψετε μια εισαγωγική και μια ανώτερη θέση εργασίας στην ιεραρχική δομή της εταιρείας;
  • Τι είδους προσόντα, τυπικά και άτυπα, απαιτούνται να έχει ένας επαγγελματίας για να ανταποκριθεί επιτυχημένα στο συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο / θέση εργασίας;
  • Τι είδους εκπαίδευση ή επιμόρφωση συστήνετε;
  • Πώς γίνεται η διαδικασία πρόσληψης;
  • Πώς είναι μια τυπική εργάσιμη ημέρα;
  • Ποιο είναι το μέλλον για το συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο;
  • Τι είναι αυτό που σας αρέσει περισσότερο στο επάγγελμα σας;
  • Τι είναι αυτό που δεν σας αρέσει στο επάγγελμα σας;
  • Ποιος είναι ο μισθός μιας εισαγωγικής θέσης εργασίας στο συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο και μέχρι που μπορεί να φτάσει;
  • Από την εμπειρία σας, ποια βλέπετε ότι είναι τα προβλήματα που υπάρχουν στο επάγγελμά σας;
  • Τι είδους συμβουλή θα δίνατε σε ένα νεαρό άτομο που βρίσκεται στην αρχή της καριέρας του για το συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο;
  • Με τα προσόντα που αυτή τη στιγμή έχω, ποιους άλλους επαγγελματικούς χώρους θα μου προτείνατε ότι θα μπορούσα να προσεγγίσω;

Μη διστάσεις να προχωρήσεις τη συζήτηση και στη ζήτηση προσωπικής καθοδήγησης καθώς και στην υπόδειξη άλλων επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στο χώρο εργασίας του ενδιαφέροντος σου, ή ακόμα και στην προσφορά σου για εθελοντική εργασία.

Για να οργανώσεις και στη συνέχεια να αξιοποιήσεις τις πληροφορίες που συγκέντρωσες από κάθε συνέντευξη πληροφόρησης κατέγραψέ τις στο Έντυπο: «Συνέντευξη Πληροφόρησης». Χρησιμοποίησε ξεχωριστό έντυπο για κάθε συνέντευξη που πραγματοποιείς.

You are here: Οδηγός Εύρεσης Εργασίας Διερεύνηση Συνέντευξη πληροφόρησης