Στοχοθέτηση

ΒΗΜΑ 3: Στοχοθέτηση

Η ολοκλήρωση του τρίτου βήματος θα σε βοηθήσει να:

Θέσεις στόχους που αφορούν στην καριέρα σου, στην προσωπική σου ζωή αλλά και στη δια βίου εκπαίδευσή σου

Πάρεις αποφάσεις και να συντάξεις ένα προσωπικό σχέδιο δράσης

Έχοντας ολοκληρώσει τα δύο πρώτα βήματα του παρόντος οδηγού αυτοβοήθειας για την εύρεση εργασίας έχεις προχωρήσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αυτοδιερεύνησης. Έχεις συνθέσει το προσωπικό σου προφίλ, όπως επίσης έχεις κάνει και μια διερεύνηση της αγοράς εργασίας γνωρίζοντάς την.

Τώρα, ήρθε η ώρα να θέσεις κάποιες κατευθύνσεις, κάποιους στόχους για τους οποίους θα εργαστείς από εδώ και στο εξής. Πρέπει να θέσεις στόχους ξεκάθαρους, συνειδητούς και για κάθε ένα από αυτούς να εργαστείς με μεθοδικότητα, προκειμένου να είσαι αποτελεσματικός/η στην προσπάθεια σου για εύρεση εργασίας.

Στο Βημα 3 θα δούμε τα εξής:

• Στόχοι καριέρας
  • Οργάνωση στόχων