Προετοιμασία για τη σύνταξη της Συνοδευτικής Επιστολής

Βήμα 1ο: Συγκέντρωσε τις πληροφορίες που έχεις για τη θέση

Διάβασε προσεκτικά την περιγραφή της θέσης εργασίας και τα προσόντα που απαιτούνται: επίπεδο σπουδών, επιθυμητή εμπειρία, δεξιότητες και προσωπικά χαρακτηριστικά. Αυτά είναι τα σημεία κλειδιά που θα προσπαθήσεις να προβάλεις στην επιστολή σου. Μην παραμελήσεις την οργάνωση των πληροφοριών.

Βήμα 2ο: Μελέτησε το βιογραφικό σου

Προσπάθησε να το δείς αντικειμενικά και κατάγραψε εκείνα τα προσόντα και χαρακτηριστικά τα οποία είναι πιο κοντά στις απαιτήσεις της θέσης. Παράλληλα εκτίμησε αν χρειάζεται να περιλάβεις πρόσθετες πληροφορίες, οι οποίες δεν αναφέρονται στο βιογραφικό σου.

You are here: Οδηγός Εύρεσης Εργασίας Προετοιμασία φακέλου υποψηφιότητας Συνοδευτική επιστολή