Κόστος Σπουδών στη Γαλλία

france

Δίδακτρα

Στα δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα της Γαλλίας δεν απαιτείται η καταβολή διδάκτρων για την παρακολούθηση προγραμμάτων μεταπτυχιακών σπουδών. Στα Πανεπιστήμια, το κόστος των σπουδών είναι ιδιαίτερα χαμηλό. Για ένα ακαδημαϊκό έτος (δύο εξάμηνα, σε όλα τα επίπεδα), η εγγραφή κυμαίνεται από 250-350 ευρώ, ενώ η εγγραφή στις Grandes Ecoles είναι πιο ακριβή (π.χ. στις δημόσιες Σχολές Μηχανικών τα δίδακτρα ανέρχονται σε 600 ευρώ περίπου ανά έτος).

Διαμονή / Διαβίωση

Ο μηνιαίος προϋπολογισμός για να ζήσει κανείς στη Γαλλία είναι της τάξεως των 800- 1.000 ευρώ. Στο ποσό αυτό υπολογίζονται τα έξοδα διαμονής, διατροφής, διασκέδασης και μετακίνησης. Οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να μείνουν σε δημόσιες η ιδιωτικές εστίες ή να αναζητήσουν διαμέρισμα.

Ιατρική Περίθαλψη

Τα έξοδα για την ιατρική ασφάλιση περιλαμβάνονται για τους Έλληνες φοιτητές στο ποσό που καταθέτουν κατά την εγγραφή τους στο γαλλικό πανεπιστήμιο.