Κόστος Σπουδών στη Γερμανία

germany

Δίδακτρα

Τα περισσότερα γερμανικά πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται από το κράτος και περίπου το 80% των μεταπτυχιακών προγραμμάτων είναι άνευ διδάκτρων. Μερικά ομόσπονδα κρατίδια της Γερμανίας (Hamburg, Nordrhein-Westfalen, Bayern, Baden-Württemberg, Niedersachsen) καθιέρωσαν, ωστόσο, την εισαγωγή περιορισμένου ύψους διδάκτρων (500 Ευρώ/εξάμηνο. Στις περιπτώσεις των ιδιωτικών πανεπιστημίων οι σπουδές περιλαμβάνουν δίδακτρα.

Διαμονή / Διαβίωση

Το κόστος ζωής κυμαίνεται μεταξύ των 750-1200 Ευρώ/μήνακαι περιλαμβάνουν ενοίκιο, διατροφή, ένδυση, προσωπική υγιεινή, συγκοινωνίες, σπουδαστικά υλικά, υγειονομική ασφάλιση, τηλεφωνικές συνδιαλέξεις, δραστηριότητες ελεύθερου χρόνου.

Το κόστος εξαρτάται από διαφόρους παράγοντες όπως αυτός της στέγασης. Στη Γερμανία υπάρχει η δυνατότητα διαμονής σε φοιτητικούς κοιτώνες (160 -330 Ευρώ), ιδιωτική ενοικιαζόμενη στέγη και η συλλογική στέγαση.

Ιατρική Περίθαλψη

Ως υπήκοοι κρατών - μελών της Ε.Ε οι έλληνες φοιτητές έχουν δωρεάν ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στη Γερμανία.