Προϋποθέσεις Εισαγωγής Ολλανδία

holland

Για την εισαγωγή σας σε ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στην Ολλανδία, θα πρέπει πρώτα να έρθετε σε επαφή με το ίδρυμα που προσφέρει το πρόγραμμα σπουδών. Η βασική προϋπόθεση για την εισαγωγή σας σε ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών (master’s) είναι το πτυχίο bachelor’s ή ισότιμο πτυχίο.

Είναι πολύ σημαντικό οι αλλοδαποί φοιτητές να γνωρίζουν πολύ καλά την αγγλική γλώσσα (γραπτά και προφορικά) και να κατέχουν ένα πτυχίο της αγγλικής γλώσσας. Το TOEFL είναι γενικά αποδεκτό, αλλά τα πανεπιστήμια μπορεί να δεχτούν και άλλα πτυχία, όπως το IELTS. Ο βαθμός που απαιτείται είναι τουλάχιστον 500-550 για το TOEFL και 5.5 -7.0 για το IELTS.