Οικονομική Ενίσχυση στην Ολλανδία

holland

Υποτροφίες
Σε γενικές γραμμές η οικονομική ενίσχυση των σπουδών μέσω υποτροφιών είναι πια πολύ περιορισμένη δυνατότητες λόγω περικοπών. Ωστόσο υπάρχουν δυνατότητες για υποτροφίες και χαμηλότοκα δάνεια για ξένους φοιτητές, οι οποίοι επιθυμούν να μεταβούν στην Ολλανδία. Η ιστοσελίδα του Grantfinder www.grantfinder.nl παρέχει αρκετές πληροφορίες για πηγές οικονομικής ενίσχυσης.

Επιπλέον, υπάρχουν πολλά ελληνικά ιδρύματα και φορείς που χορηγούν υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, καθώς επίσης και το Πρόγραμμα υποτροφιών Huygens, το οποίο χρηματοδοτείται από το ολλανδικό κράτος, είναι ανοικτό στους φοιτητές όλων των χωρών του κόσμου. Οι υποτροφίες αυτές απευθύνονται σε αριστούχους φοιτητές, οι οποίοι επιθυμούν να μεταβούν στην Ολλανδία κατά το τελικό στάδιο των προπτυχιακών τους σπουδών ή κατά τη διάρκεια των μεταπτυχιακών τους σπουδών, είτε για έρευνα είτε για πρακτική άσκηση. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την παραπάνω διαδικασία, την αίτηση, καθώς και την ακριβή καταληκτική ημερομηνία μπορούν να αναζητηθούν στη διεύθυνση: www.nuffic.nl/hsp.

Τέλος οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αναζητήσουν υποτροφίες από ολλανδικά Πανεπιστήμια στην ιστοσελίδα www.duo.nl/international_visitors

Εργασία

Για φοιτητές από κράτη-μέλη της Ε.Ε. δεν απαιτείται άδεια εργασίας στην Ολλανδία. Μπορείτε να εργάζεστε παράλληλα με τις σπουδές σας ή τις φοιτητικές σας δραστηριότητες, χωρίς άδεια εργασίας. Παρόλα αυτά, θα πρέπει να πληρώνετε φόρο εισοδήματος και για το λόγο αυτό θα χρειαστείτε αριθμό ασφαλιστικού-φορολογικού μητρώου (Sofi-nummer). Επίσης, δεν υπάρχει περιορισμός αναφορικά με τις ώρες εργασίας κι έτσι μπορείτε να εργάζεστε όσες ώρες επιθυμείτε. Ωστόσο, πολλά Πανεπιστήμια δεν ενθαρρύνουν τους φοιτητές τους να εργάζονται πολλές ώρες, γιατί κάτι τέτοιο αποβαίνει πολλές φορές εις βάρος των σπουδών τους.