"Διδάσκοντας" τον Εθελοντισμό από τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς

Μπορεί ο εθελοντισμός να διδαχθεί; Και αν ναι πως;

Την απάντηση στο ερώτημα αυτό επιχειρεί να δώσει το ομώνυμο εγχειρίδιο που δημιουργήθηκε για λογαριασμό της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς και με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στο πλαίσιο υλοποίησης του εθνικού σχεδίου δράσης για το Ευρωπαϊκό Έτος Εθελοντισμού.  Πρόκειται για ένα συνοπτικό εγχειρίδιο μη τυπικής μάθησης  με στόχο την εξοικείωση των μαθητών με τον εθελοντισμό με εύληπτο και ελκυστικό τρόπο, βασισμένο στις αρχές της βιωματικής μάθησης και προορισμένο για χρήση από καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Η δημιουργία του εν λόγω εγχειριδίου ανατέθηκε μετά από δημόσια πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην οργάνωση Comicdom Press. Το εγχειρίδιο διατίθεται σε έντυπη μορφή δωρεάν για τα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ μπορείτε να το βρείτε και ηλεκτρονικά εδώ.

You are here: "Διδάσκοντας" τον Εθελοντισμό