Προγράμματα Εθελοντικών Δράσεων

Πολλές είναι οι εταιρείες και οι μη κυβερνητικοί οργανισμοί που τα τελευταία χρόνια έχουν εντάξει στη δομή και λειτουργία τους εθελοντικά προγράμμτα απασχόλησης, δίντοντας έτσι την ευκαιρία σε νέους ανθρώπους να δοκιμάσουν ένα τομέα εργασίας για να καταλάβουν αν πραγματικά τους ενδιαφέρει, και αν ναι,  να αφομοιώσουν στο έπακρο τον τρόπο λειτουργίας και τα «μυστικά» της συγκεκριμένης εργασίας, αποκτώντας ένα σημαντικό προβάδισμα για τη μελλοντική τους πιθανή επιλογή σε αυτόν τον τομέα εργασίας.

Εδώ θα βρείτε τους ιστότοπους των εταιρειών αυτών προκειμένου να αντλήσετε τις πληροφορίες που χρειάζεστε για τα εθελοντικά προγράμματα απασχόλησης και τον τρόπο συμμετοχής σε αυτά.

1. ελιξ - Προγράμματα Εθελοντικής Εργασίας
  2. Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς - Εθελοντισμός
  3. ΚΕΕΛΠΝΟ- Γραφείο Εθελοντισμού
  4. Επισκεφθείτε  ιστοσελίδες Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων όπως Αρκτούρος, WWFΜεσόγειος SOS, Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία για τη διαρκή σας ενημέρωση για εθελοντικά προγράμματα και πώς να δηλώσετε συμμετοχή