Προϋποθέσεις Εισαγωγής Η.Π.Α.

Οι βασικές προϋποθέσεις για την εισαγωγή σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών σε πανεπιστήμια των Η.Π.Α. είναι:

Ένα καλό ακαδημαϊκό υπόβαθρο, το οποίο καθορίζεται από:

• Μέσο όρο πρώτου πτυχίου (απαιτείται συνήθως 7 - 7.5/10)
  • Σχετική εργασιακή εμπειρία
  • Καλό βιογραφικό σημείωμα
  • Η επίδοση σε τεστ ακαδημαϊκών γνώσεων GRE/ GRE subjecttest/ GMAT
  • Η επίδοση σε τεστ γνώσης της αγγλικής γλώσσας. Τα εκπαιδευτικά ιδρύματα των Η.Π.Α. σε γενικές γραμμές δέχονται υποψηφίους που έχουν λάβει στο TOEFL βαθμό άνω του 213 στο computer-based test ή άνω του 550 paper-based test.
  • Βεβαίωση από την τράπεζα ή την εφορία από την οποία αποδεικνύεται ότι ο υποψήφιος είναι σε θέση να καλύψει τα έξοδα διδάκτρων και διαμονής.

Προετοιμασία Φακέλου Υποψηφιότητας

• Αναλυτική βαθμολογία από το πανεπιστήμιο
  • Τίτλο σπουδών
  • Απολυτήριο Λυκείου