Κόστος Σπουδών Ιταλία

Δίδακτρα

Τα πανεπιστήμια και τα υπόλοιπα ινστιτούτα ανώτατης εκπαίδευσης ορίζουν αυτόνομα τα δίδακτρά τους αλλά στα πανεπιστήμια ειδικότερα ορίζεται νομικά ένα ελάχιστο ποσό για την εγγραφή και ένα μέγιστο ποσό όσον αφορά στις εισφορές των φοιτητών στο κόστος και τις υπηρεσίες, το οποίο δεν πρέπει να υπερβαίνει το 20% της δημόσιας δαπάνης.
Ο μέσος όρος διδάκτρων που οφείλει να καταβάλει ο φοιτητής κυμαίνεται μεταξύ 850 και 1000 ευρώ το έτος εφόσον αυτό το ποσό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο και από το πρόγραμμα σπουδών που έχει επιλέξει κανείς. Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι αρκετά πιο ακριβά από τα δημόσια.

Τα εξειδικευμένα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών, όπως τα “master universitari”, συνήθως έχουν υψηλότερα δίδακτρα. Οι φοιτητές οι οποίοι εκπονούν Διδακτορική Διατριβή με υποτροφία από το εκπαιδευτικό ίδρυμα απαλλάσσονται από την καταβολή διδάκτρων.

Διαμονή/Διαβίωση

Στα περισσότερα πανεπιστήμια της Ιταλίας δεν υπάρχουν φοιτητικές εστίες.

Τα πανεπιστήμια συνήθως διαθέτουν μια υπηρεσία ή έναν υπάλληλο υπεύθυνο για την φοιτητική στέγαση, ο οποίος παρέχει πληροφορίες σχετικά με την ενοικίαση φοιτητικών διαμερισμάτων, των οποίων η ενοικίαση είναι συνήθως φθηνότερη από την ενοικίαση ενός διαμερίσματος από ιδιώτη.

Η ενοικίαση ενός διαμερίσματος σε μια πόλη κυμαίνεται από 300 έως 1000 € μηνιαίως, ανάλογα βέβαια με το μέγεθος του διαμερίσματος και την περιοχή που θα επιλέξετε. Η φοιτητική στέγαση σας δίνει τη δυνατότητα να νοικιάσετε ένα δωμάτιο αντί για ολόκληρο διαμέρισμα.

Εάν επιθυμείτε να αναλάβετε μόνοι σας την εύρεση διαμερίσματος, μπορείτε να αναζητήσετε αγγελίες στον τύπο, ή να απευθυνθείτε σε ένα μεσιτικό γραφείο. Η ελάχιστη περίοδος ενοικίασης ενός διαμερίσματος είναι συνήθως ένας χρόνος αλλά μπορεί κανείς να βρει επιπλωμένα διαμερίσματα σε πανεπιστημιουπόλεις και για μικρότερες περιόδους.

Το κόστος ζωής εξαρτάται από την πόλη και την περιοχή. Το κόστος ζωής στις τουριστικές περιοχές και στις μεγάλες πόλεις κυρίως του Βορρά είναι γενικά υψηλότερο. Το μηνιαίο κόστος ζωής συμπεριλαμβανομένης της στέγασης, της σίτισης, των εξόδων για τηλεπικοινωνίες, μετακίνησης και ψυχαγωγίας κυμαίνεται από 1000 έως 1500 €, ανάλογα με την περιοχή.

Ιατρική περίθαλψη

Η νέα Ευρωπαϊκή Κάρτα Υγειονομικής Ασφάλειας απευθύνεται σε ευρωπαίους πολίτες οι οποίοι διαμένουν προσωρινά σε μια άλλη χώρα-μέλος της ΕΕ. Οι φοιτητές που προέρχονται από χώρες-μέλη της ΕΕ μπορούν να απευθύνονται στον τοπικό ασφαλιστικό τους φορέα για την έκδοση της εν λόγω κάρτας. Οι φοιτητές που προέρχονται από χώρες εκτός ΕΕ χρειάζεται να έχουν ιδιωτική ασφάλεια υγείας η οποία θα είναι επικυρωμένη από το Προξενείο για την ισχύ της στην Ιταλία.