Οικονομική Ενίσχυση Ιταλία

Υποτροφίες
Όλοι οι φοιτητές από το εξωτερικό δικαιούνται τις ίδιες φοιτητικές ενισχύσεις όπως και οι ιταλοί φοιτητές, με βάση τα ίδια οικονομικά κριτήρια ή τα προσόντα. Αυτό ισχύει για τις υποτροφίες, τα φοιτητικά δάνεια, τη στέγαση, τα κουπόνια σίτισης και τα απαλλακτικά των διδάκτρων.

Τις υπηρεσίες αυτές συντονίζει το Γραφείο DSU (Diritto allo studio universitario). Εκτός από πληροφορίες για υποτροφίες και άλλες πηγές οικονομικής ενίσχυσης, τα γραφεία DSU παρέχουν πληροφόρηση και συμβουλευτική και για θέματα εκτός σπουδών, όπως αθλητισμό, μεταφορές και άλλα πρακτικά θέματα. Καλό είναι να επικοινωνήσετε με το πανεπιστήμιο στο οποίο σκοπεύετε να πραγματοποιήσετε τις σπουδές σας για να ενημερωθείτε σχετικά με τις υπηρεσίες τις οποίες δικαιούστε.

Εργασία

Οι υπήκοοι των κρατών – μελών της Ε.Ε έχουν δικαίωμα εργασίας κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στην Ιταλία.