Κόστος Ζωής Σουηδία

Όσον αφορά το κόστος διαβίωσης, αυτό κυμαίνεται σε γενικές γραμμές στα 1000 με 1200 ευρώ μηνιαίως. Πρέπει να τονίσουμε πως το μεγαλύτερο πρόβλημα που ίσως αντιμετωπίσει κανείς στην Σουηδία είναι η εύρεση κατοικίας. Κατά αυτόν τον τρόπο η έρευνα για κατάλυμα συνίσταται ιδιαίτερα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες λόγω της αποσυμφόρησης που παρατηρείται στα μεγάλα αστικά και ακαδημαϊκά κέντρα.

Οι φοιτητές έχουν την δυνατότητα εργασίας είτε με την μορφή πρακτικής στο πλαίσιο του προγράμματος τους είτε ανεξάρτητα. Η καλή γνώση της αγγλικής αλλά και της σουηδικής γλώσσας είναι βασικά προαπαιτούμενα. Τόσο τα πανεπιστημιακά ιδρύματα όσο και οι κοινότητες προσφέρουν δωρεάν μαθήματα σουηδικών (Swedish for Immigrants).

Αρκετές πληροφορίες για τη ζωή στην Σουηδία μπορείτε να βρείτε στο guide to living in Sweden και στο Study in Sweden blog. Επίσης μπορείτε να ενημερωθείτε από Διεθνές Γραφείο του κάθε πανεπιστημίου.