Θερινό Σχολείο του Πανεπιστημίου Τρέντο στην Ιταλία με θέμα ‘New Thinking of the Firm: Bringing together Law, Economics, Organization and History’

18th Trento Summer School in Adaptive Economic Dynamics Founded by Axel Leijonhufvud and devoted to explore new economic thinking
XVIII Edition: June 5-16 2017
‘New thinking on the firm:bringing together Law, Economics, Organization and History’

The University of Trento – Italy, is pleased to announce the XVIII Trento Summer School in Adaptive Economic Dynamics : “New thinking on the firm: bringing together law, economics, organization and history “ which will take place in Trento Italy June 5-16, 2017, directed by Margaret Blair, Vanderbilt University Law School, Nicolai Foss , Bocconi University, Anna Grandori, Bocconi University.

Aims and Scope
The financial crisis has accelerated the debate on the nature and working of institutions that rule the functioning of markets. However, a number of arguments also trace the crisis to firm organization. There is therefore a need for an approach that link both the institutional level and the players regulated by institutions. Nevertheless both the theory of the firm and the legal debate, are adapting slowly and seem to employ concepts better fit to the economic environment and the industrial enterprises of the past century, rather than animated by efforts at rethinking the nature of the firm itself as fundamental institution of modern knowledge-intensive economies and democratic societies. A major concern of the school is therefore to re-open a debate on the nature of the firm, complementing economic theory with organizational, historical and juridical perspectives; building on and promoting dialogue among research perspectives that are already interdisciplinary and have already taken steps in that direction, such as 'New Institutional Economics, 'Law, Economics & Organization', 'Organization and Management Theory', ‘Business History’, ‘Evolutionary Economics’, and ‘Economic Sociology’. The program has been designed, and the faculty constituted, so as to build on contributions highlighting different response.

Modules
MODULE 1- Evolution of theories and modes of economic organization and governance
- Robert Gibbons - From hard to soft governance
- Anna  Grandori - From relational to constitutional governance.
- Scott Masten - Transaction costs, hierarchies, and other bases and forms of firm governance.
- Nicolai Foss - Transaction costs, resources and learning in theories of the firm
MODULE 2 – The evolution of microfoundations of economic organization
- Nicolai Foss – Knowledge governance
- Siegwart Lindenberg – Cognition and governance
- Anna Grandori – From bounded to epistemic rationality: discovery and governance.
- Avner Ben Ner – The discovery of cognition and knowledge processing
MODULE 3 - The history and foundations of forms of enterprise
- Margaret Blair - History of the corporate form in the US: theories, laws and practices
- Renate Meyer - History of the corporate form in Europe: theories, laws and practices
- Lorenzo Sacconi - The contractual foundations of multi-stakeholder governance in corporations and other forms of enterprise.
- Anna Grandori -The contractual and legal foundations of the firm as a multi-actor ‘societas’ in modern constitutional democracies.
MODULE 4 - The evolving relations of firms with labor and finance
- Thomas Kochan – The evolving governance of firm-labor relations. Implications for law and reform.
- Anna Grandori – The governance of knowledge intensive labor and human capital investments
- Colin Mayer – The evolving governance of firms’ relations with financial investors and financial markets.
Implications for regulation.

Intended audience
Advanced/candidate phds, post docs and junior scholars. Each module will include sessions dedicated to debate among faculty members and with the students, as well as to students’ project presentation and development.
The Summer school attendance has no fees and participants are fully hosted by the School.
Application procedure: People interested in participating in the Summer School are encouraged to fill in the application form on line

The application window will be from January 9 to March 31, 2017. Admissions decisions will be announced by April 30. The maximum number of participants is 30. All applicants will be informed by e-mail about the results.

trento. poster