Υποτροφίες Ιαπωνικής Κυβέρνησης

Προγράμματα υποτροφιών της Ιαπωνική Κυβέρνησης (ΜΕΧΤ) για το 2018

Η Πρεσβεία της Ιαπωνίας στην Ελλάδα ανακοινώνει ότι η Ιαπωνική Κυβέρνηση (ΜΕΧΤ) πρόκειται να χορηγήσει υποτροφίες για το 2018 σε Έλληνες υπήκοους που επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ιαπωνικά πανεπιστήμια ως προπτυχιακοί φοιτητές (undergraduatestudents), ηλικίας 17-22 ετών, ή ως ερευνητές (researchstudents) ηλικίας έως 35 ετών.

Χρόνοςδιάρκειαςυποτροφιώνκαικάλυψη:
Η περίοδος φοίτησης για τους προπτυχιακούς σπουδαστές είναι πέντε χρόνια (περιλαμβάνει και ένα χρόνο προετοιμασίας), ενώ για τους ερευνητές είναι ενάμισης χρόνος ή δύο χρόνια(περιλαμβάνει και έξι μήνες εκμάθησης της ιαπωνικής γλώσσας).

Η υποτροφία περιλαμβάνει τη μεταφορά προς/από την Ιαπωνία, τα δίδακτρα, τη βίζα σπουδών και ένα μηνιαίο ποσό από το οποίο καλύπτεται και η διαμονή. Το ποσό αυτό προσδιορίζεται στα 117.000 ΓΕΝ (964 ΕΥΡΩ) για τους προπτυχιακούς φοιτητές και στα 143.000 ΓΕΝ (1.178 ΕΥΡΩ) για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Κριτήριαεπιλογής:
Η πρώτη επιλογή των υποψηφίων θα γίνει τον Ιούνιο με βάση την αξιολόγηση των δικαιολογητικών που θα κατατεθούν και στη συνέχεια, με βάση τη γραπτή επίδοση στην αγγλική και ιαπωνική γλώσσα και μία προσωπική συνέντευξη.
Οι υποψήφιοι των προπτυχιακών σπουδών, εκτός από τα προαναφερόμενα μαθήματα, θα πρέπει να εξεταστούν στα μαθηματικά και επιπλέον στη φυσική και τη χημεία ή τη χημεία και τη βιολογία ανάλογα με την κατεύθυνση σπουδών.

*Σε περίπτωση απόρριψης αίτησης η Πρεσβεία της Ιαπωνίας δεν είναι υποχρεωμένη να αιτιολογήσει την απόφασή της. Μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων δεν προβλέπεται διαδικασία επανεξέτασης αιτήσεων και δεν γίνονται δεκτές ενστάσεις.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: 31Μαΐου 2017
*Καμιά αίτηση δεν θα γίνει δεκτή μετά την καταληκτική ημερομηνία.

Πληροφορίες-Aιτήσεις:ΜορφωτικόΤμήμα-Πρεσβείατης Ιαπωνίας
ΕθνικήςΑντιστάσεως46,Χαλάνδρι15231 Αθήνα
Τηλ:210-6709902  Ε-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Σχετικά αρχεία:

Οδηγίες για ερευνητές