211 Υποτροφίες Ιδρυματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) για Υποψήδιους Διδάκτορες

211 Υποτροφίες για Υποψήφιους Διδάκτορες από το ΙΚΥ

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), στο πλαίσιο της Πράξης με τίτλο «Πρόγραμμα χορήγησης υποτροφιών για μεταπτυχιακές σπουδές δεύτερου κύκλου σπουδών» και σε εφαρμογή του Κανονισμού του Προγράμματος (Απόφαση 62511/Ζ1/11.04.2017, ΦΕΚ 1411/τ.Β’/26.04.2017), προκηρύσσει συνολικά 211 θέσεις υποτροφιών για υποψήφιους διδάκτορες με ορισμό Τριμελούς Συμβουλευτικής Επιτροπής από 1-7-2013 έως και 10-1-2015, στους παρακάτω επιστημονικούς τομείς:

•     Φυσικές Επιστήμες και Επιστήμες Μηχανικού,
  •     Επιστήμες Ζωής, Υγείας και Διατροφής,
  •     Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες.

Η πράξη υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» με άξονες προτεραιότητας 6, 8, 9, οι οποίοι συγχρηματοδοτούνται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο. Η διάρκεια της υποτροφίας ανέρχεται σε 24 διαδοχικούς μήνες κατ ανώτατο όριο. Η υποτροφία δεν μπορεί να καλύψει διάστημα πέραν του 54ου μήνα από τον ορισμό της Τριμελούς Συμβουλευτικής Επιτροπής της παρ. 2 του άρθρου 9 του ν. 3685/2008.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν έως 15/5/2017, σχετική αίτηση σε ηλεκτρονική μορφή και στην συνέχεια έως 22/5/2017, φάκελο υποψηφιότητας (αίτηση σε έντυπη μορφή και σχετικά δικαιολογητικά.

Όλες οι πληροφορίες παρέχονται στον υπερσύνδεσμο του ΙΚΥ: https://www.iky.gr/el/upotrofies-gr/didaktoriko/espa-2014/espa-2014-18-36

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι, πριν προβούν στην υποβολή αίτησης, να μελετήσουν προσεκτικά τις παρεχόμενες πληροφορίες.