Νέες Θέσεις Εργασίας από την Ανθρωπιστική Οργάνωση Intersos στα Ιωάννινα

INTERSOS is an Italian humanitarian aid Organization that works all over the world to bring assistance to people in danger, victims of natural disasters, armed conflicts or living conditions of extreme exclusion. INTERSOS' actions are based on solidarity, justice, human dignity, equal rights and opportunities for all people and respect of diversity and coexistence, paying particular attention to the most vulnerable segments of the population.

Since March 2016 INTERSOS has begun its operations in Northern Greece. Office Headquarters are in Thessaloniki an opportunities are now available with deployment in Ioannina's field Office.

If you are searching for a challenging and exciting new opportunity in the non-profit sector, have or are seeking to gain experience working with refugees, speak fluent Greek and have a good level of English then keep reading!

We are currently seeking to fill the following vacancies:

• Finance Coordinator
  • Cultural Mediator / Interpreter
  • Driver
  • Maintenance Person
  • Night Support Staff
  • Protection Coordinator
  • Protection Officer SGBV
  • Case Worker
  • Care Support Worker
  • Logistics Coordinator
  • Communication with Communities Coordinator
  • Psychologist
  • Hygiene Promoter

Applications will be ongoing and roles will be filled on a rolling basis. If you are interested in applying for a job in INTERSOS Hellas send your CV at Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. "> Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Please submit your CV and a motivation letter in English. Deadline 15 of May, 2017.

Job type: Full – time

Job Location: Ioannina, Epirus