Road Trip στην Ευρώπη

26863113 153943061993805_2125620138454548480_n

Τι είναι το Road trip project; Το Road trip project είναι μια ταξιδιωτική εμπειρία, όπου 8 νέοι σε 4 ομάδες των 2 ατόμων θα ταξιδέψουν οδικώς στην Ευρώπη την άνοιξη και το καλοκαίρι του 2018. Οι συμμετέχοντες θα διασχίσουν την ευρωπαϊκή ήπειρο με ένα μικρό λεωφορείο (minivan), ακολουθώντας κάθε ομάδα μία από τις παρακάτω διαδρομές:

• Η Μεσογειακή διαδρομή ξεκινάει από την Ελλάδα και διασχίζει χώρες της Μεσογείου.
  • Η διαδρομή του Ατλαντικού εξερευνά την ευρωπαϊκή ακτή του Ατλαντικού
  • Η διαδρομή του Δούναβη επικεντρώνεται σε χώρες τις οποίες διαπλέει ο Δούναβης
  • Η διαδρομή της Βαλτικής έχει σταθμούς στις χώρες της Βαλτικής Θάλασσας.
  • Κατά την διάρκεια του ταξιδιού, οι συμμετέχοντες θα γνωρίσουν έργα που συγχρηματοδοτήθηκαν από την Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά και θα εξερευνήσουν άγνωστα μέρη, θα έλθουν σε επαφή με τους ντόπιους και θα ζήσουν το ρυθμό των περιοχών που επισκέπτονται. Οι ταξιδιώτες θα μοιράζονται αυτά που μαθαίνουν και ζουν αναρτώντας videos στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Τα έξοδα διαμονής, διατροφής, μετακίνησης και επικοινωνίας καλύπτονται από τους διοργανωτές. Στο τέλος κάθε ταξιδιού, η μοναδική αυτή εμπειρία θα γίνει το θέμα μιας ταινίας δρόμου (road movie) και θα αποτυπωθεί σε έναν online ταξιδιωτικό οδηγό της «άγνωστης» Ευρώπης.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία της Γενικής Διεύθυνσης Περιφερειακής και Αστικής Πολιτικής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Από την Περιφερειακή Πολιτική της ΕΕ χρηματοδοτείται το ΕΣΠΑ  και τα αντίστοιχα  με αυτό προγράμματα σε άλλες χώρες-μέλη της ΕΕ, που στηρίζουν την ανάπτυξη και βελτιώνουν την ποιότητα ζωής των λιγότερο ανεπτυγμένων περιοχών της Ευρώπης.

Ποιοί μπορούν να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής;

Αίτηση συμμετοχής μπορούν να υποβάλλουν πολίτες ή κάτοικοι των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης από 18 έως 30 ετών. Απευθύνεται σε νέους που τους αρέσουν τα ταξίδια και να μοιράζονται φωτογραφίες και videos που δημιουργούν οι ίδιοι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Πώς υποβάλλεται η αίτηση συμμετοχής;

Ο κάθε ενδιαφερόμενος γυρίζει με το κινητό ή την κάμερα του ένα video 60sec στο οποίο περιγράφει τον εαυτό του, τα κίνητρα του και γιατί είναι κατάλληλος να συμμετάσχει στο Road trip. Στη συνέχεια η διαδικασία περιγράφεται εδώΟι αιτήσεις υποβάλλονται έως τις 11 Φεβρουαρίου 2018.

Πώς γίνεται η τελική επιλογή των συμμετεχόντων;

Μετά τη λήξη των αιτήσεων, μια επιτροπή θα επιλέξει τους επικρατέστερους, οι οποίοι και θα παρουσιαστούν σ’ αυτήν. Οι τελικοί Road Trip ταξιδιώτες  θα συναντηθούν το Μάρτη στις Βρυξέλλες για να ενημερωθούν περαιτέρω.

Αναλυτικές πληροφορίες στην ιστοσελίδα The Road Trip Project