International Creative Writing Summer School στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη

Το British Council σε συνεργασία με το Kingston Writing School και το Kingston University ανακοινώνει τη διοργάνωση του International Creative Writing Summer School στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη για έκτη συνεχή χρονιά (4-29 Ιουνίου 2018).

Η Ακαδημία δίνει την ευκαιρία σε συγγραφείς από όλο τον κόσμο να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα, να βελτιώσουν τις δεξιότητες και το ταλέντο τους, και να εργαστούν εντατικά σε ένα περιβάλλον που ευνοεί το διάλογο και τη δημιουργία υπό την καθοδήγηση έμπειρων και καταξιωμένων συγγραφέων σε συνεργασία με το Kingston Writing School. Oι Ed Docx, Ahren Warner, Ann Fischer Wirth, Norma Clarke, Rachel Cusk, Adam Baron, Aimee Parkinson, KJ Orr και Maurice Walsh είναι μόνο κάποιοι από τους συγγραφείς και καθηγητές που έχουν διδάξει τα προηγούμενα χρόνια στην Ακαδημία.

Φέτος, η Ακαδημία προσφέρει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους στη δημιουργική γραφή και να εξασκηθούν στη μυθοπλασία, την ποίηση, την επιμέλεια κειμένου και τις εκδόσεις, καθώς και στη συγγραφή περιεχομένου για το διαδίκτυο υπό την καθοδήγηση καταξιωμένων συγγραφέων και ακαδημαϊκών.

Τα τμήματα που προσφέρονται φέτος είναι:

Αθήνα

• Μυθοπλασία/Flash Fiction
  • Μη Μυθοπλαστική πεζογραφία
  • Μυθοπλασία/Fiction
  • Ποίηση
  • Γράφοντας για το διαδίκτυο/web/bloggingSinead Keegan
    18–22 Ιουνίου 2018
  • Genre Fiction (SciFi, Παιδική και Νεανική λογοτεχνία) με την N. M. Browne
    18–22 Ιουνίου 2018
  • Εκδόσεις/Επιμέλεια ΚειμένωνJudith Watts
    25-29 Ιουνίου 2018

Θεσσαλονίκη

• Μυθοπλασία/Flash Fiction με την Heidi James

18-22 Ιουνίου 2018

Οι συμμετέχοντες μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα σε τμήματα της μίας εβδομάδας στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη ή συνδυαστικά σε περισσότερα από ένα τμήματα. Τα εργαστήρια πραγματοποιούνται καθημερινά Δευτέρα με Παρασκευή από τις 18.30 έως τις 21.00 και στις δύο πόλεις.

Για περισσότερες πληροφορίες www.britishcouncil.gr/en/events/international-creative-writing-summer-school-2018

Vangelis Kravvaritis | Partnerships and Projects Co-ordinator | Education and Society

British Council | 17 Kolonaki sq. | Athens | 10673 | Greece

+30 210 3692361 | +30 6947 322 687 | BCTN (Internal) 284 3361

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. "> Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

www.britishcouncil.gr