4ο Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο " Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ"

Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων – Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών, σε συνεργασία με το Centre Culturel Hellénique του Παρισιού και το Γαλλικό Τμήμα του Ομίλου Ευρωπαϊκού Τύπου (Club de la Presse Européenne, Paris) ανακοινώνει τη διοργάνωση του 4ου Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ».

Το πρόγραμμα του 2018 θα διεξαχθεί στο νησί της Σύρου από 8-15 Ιουλίου. Το πρόγραμμα τελεί υπό της αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Προκοπίου Παυλοπούλου.

Το 4ο Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο φέρει φέτος τον ειδικότερο τίτλο: " Το λάθος στη γλώσσα και την επικοινωνία – Η προσφορά και η δυναμική της παρέκκλισης"

Θα καλύψει μεταξύ άλλων τις ακόλουθες θεματικές:

-Γλωσσικά και ορθογραφικά λάθη. Η Επιστήμη της Γλωσσολογίας απέναντι στο λάθος.

-Η ορθογραφία ως φορέας γλωσσικής μνήμης.

-Τα συνηθέστερα γραμματικά λάθη στον προφορικό και γραπτό λόγο των φυσικών ομιλητών της κοινής Νέας Ελληνικής.

-Τα λάθη του σήμερα «κανόνες» του αύριο;

-Τα συνήθη λάθη στην πολιτική επικοινωνία και η επίδρασή τους σε πολυσχιδή ακροατήρια.

-Δημοσιογραφικός λόγος και γλωσσικά/ορθογραφικά λάθη. Η επίδραση των ΜΜΕ στη γλώσσα των αποδεκτών. Η παιδευτική λειτουργία του δημοσιογραφικού λόγου.

-Η έννοια του λάθους στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

-Η δυναμική και η προσφορά του λάθους στην εξέλιξη της γλώσσας.

Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του προγράμματος:  http://summerschool.ac.uoi.gr

Υποβολή βιογραφικών και αιτήσεις εγγραφής: Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη, Επιστημονικώς Υπεύθυνη Έργου, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Αρχεία:

4σέλιδο ενημερωτικό φυλλάδιο για το 4ο Θερινό Πανεπιστήμιο