Ενημερωτική εκδήλωση για Μεταπτυχιακές Σπουδές και Υποτροφίες στο Εξωτερικό

thumbnail

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στο πλαίσιο υλοποίησης δράσεων υποστήριξης των φοιτητών και αποφοίτων του Π.Ι που σχεδιάζουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο εξωτερικό διοργανώνει ενημερωτική εκδήλωση με τίτλο : «Μεταπτυχιακές Σπουδές  & Υποτροφίες στη Γαλλία, Γερμανία,  Η.Π.Α., Ολλανδία & Μ. Βρετανία»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη  22 Νοεμβρίου 2018, στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ώρα 11.00-15.00

Η εκδήλωση έχει στόχο την ενημέρωση τόσο των φοιτητών και των αποφοίτων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, όσο και του ευρύτερου κοινού σε θέματα που σχετίζονται με τις εκπαιδευτικές προοπτικές χωρών που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους φοιτητές και αποφοίτους του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και πιο συγκεκριμένα για τη Γαλλία, Γερμανία, Η.Π.Α., Ολλανδία & Μ. Βρετανία.

Προσκεκλημένοι ομιλητές είναι οι αρμόδιοι εκπαιδευτικοί εκπρόσωποι των παραπάνω χωρών, προκειμένου να ενημερώσουν τους συμμετέχοντες για τις εκπαιδευτικές ευκαιρίες που προσφέρει η χώρα που εκπροσωπούν, για Υποτροφίες και πηγές οικονομικής ενίσχυσης, κόστος διαβίωσης, καθώς και να δώσουν χρήσιμες πληροφορίες για το εκπαιδευτικό σύστημα και την κουλτούρα κάθε χώρας.

Ομιλητές :

Γαλλία, κα Κατερίνα Σπυροπούλου, Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης