Ημερίδα Ειδικοτήτων στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Ημερίδα Ειδικοτήτων στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

_2

Ειδικότητα στην Ελλάδα, το εξωτερικό, μεταπτυχιακό ή αγροτικό;

Τι επιλογές έχεις μετά τη λήψη του πτυχίου σου;

Η HelMSIC σε συνεργασία με την Ιατρική Σχολή και το Γραφείο Διασύνδεσης/ΔΑΣΤΑ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, διοργανώνει την Ημερίδα Ειδικοτήτων σε μια προσπάθεια ενημέρωσης γύρω από τις επιλογές μετά το πτυχίο.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στις 15.30-21.30.

Ημερίδα Ειδικοτήτων

Τι περιλαμβάνει;

Η ημερίδα χωρίζεται σε 3 μέρη τα οποία έχουν διαφορετικό γνώμονα ενημέρωσης για τους φοιτητές Ιατρικής:

1ο μέρος: Ειδικότητα στο εξωτερικό

Το τρίτο μέρος έχει ως στόχο την ενημέρωση των φοιτητών για τη λήψη ειδικότητας στις Γερμανία και Ελβετία.

2ο μέρος: Επιλογές καριέρας

Περιλαμβάνει ομιλίες για τις υπηρεσίες υπαίθρου και τις μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.

Επιπλέον οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν την Ημερίδα θα έχουν την δυνατότητα να μάθουν για την εργασία στον τομέα της Ανθρωπιστική Ιατρικής μέσα από τη σκοπιά των Γιατρών Χωρίς Σύνορα.

3ο μέρος: Ειδικότητα στην Ελλάδα

Το δεύτερο μέρος είναι εστιασμένο στη λήψη ειδικότητας στην Ελλάδα, όπου οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσιάσεις ανάλογα με τις ειδικότητες που τους ενδιαφέρουν. Οι ειδικότητες που θα παρουσιαστούν είναι: Γενική Χειρουργική, Αγγειοχειρουργική, Παιδιατρική, Παθολογία, Γυναικολογία, Γαστρεντερολογία, Ρευματολογία και Γενική Ιατρική.

Πότε θα πραγματοποιηθεί;

Η Ημερίδα Ειδικοτήτων θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στις 14 Δεκεμβρίου 2018, ώρα 15:30.

Σε ποιους απευθύνεται;

Η ημερίδα απευθύνεται σε όλους τους φοιτητές Ιατρικής που θέλουν να ενημερωθούν για τις επιλογές καριέρας και τη λήψη ειδικότητας.

Κόστος συμμετοχής

Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι δωρεάν.

Προϋποθέσεις συμμετοχής:

Για την συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτείται προεγγραφή στην παρακάτω φόρμα: