Πρόγραμμα Ευρωπαϊκής Εθελοντικής Εργασίας σε κέντρο νέων, Αυστρία, 9/2019 - 7/2020

Δυνατότητα συμμετοχής σε πρόγραμμα Ευρωπαϊκής Εθελοντικής Εργασίας (European Voluntary Service, E.V.S.) στην Αυστρία για νέους ηλικίας 18-30 ετών.

Διάρκεια: Σεπτεμβρης 2019 έως Ιουλης 2020

Περιοχή: Steyr, Αυστρία

Ηλικιακό όριο: 18-30 ετών (αυστηρά)

Αφορά κοινωνική εργασία με σκοπό την υποστήριξη της λειτουργίας του  κέντρου νέων Gewölbe (Jugendzentrum Gewölbe, http://www.dioezese-linz.at/gewoelbe).

Σκοπός του κέντρου είναι να αναπτύξει δραστηριότητες κοινωνικοποίησης και δημιουργικής έκφρασης για νέους ηλικίας 13-19 ετών καθώς επίσης και δράσεις συνεργασίας με την τοπική κοινότητα. Ο εθελοντής θα υποστηρίξει το σχεδιασμό και την υλοποίηση των δράσεων αυτών. Θα έχει επίσης τη δυνατότητα να σχεδιάσει δράσεις βασισμένες στα ενδιαφέροντα και τις δεξιότητες του.

Παρέχεται δωρεάν διαμονή στη φοιτητική εστία του τοπικού πανεπιστημίου.

Παρέχεται μηνιαίο επίδομα για έξοδα διατροφής 240 ευρώ και μηνιαία αποζημίωση 150 ευρώ για λοιπά έξοδα.

Το μετ’ επιστροφής ταξιδιωτικό κόστος καλύπτεται έως το ανώτατο ποσό των 300 ευρώ.

Παρέχεται ιατροφαρμακευτική ασφάλιση.

Γλώσσα εργασίας: αγγλικά (βασική γνώση)

Παρέχεται κύκλος μαθημάτων εκμάθησης αυστριακής γλώσσας.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος παρέχεται το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό Youthpass.

Δεν απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις ή εμπειρία για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα.

Πληροφορίες: http://blog.nuestromundo.gr/2019/05/92019-72020.html

«Εμείς και ο Κόσμος», www.nuestromundo.gr