Πρακτική Ασκηση στο CERN

Το CERN, το μεγαλύτερο ερευνητικό κέντρο του κόσμου, δέχεται αιτήσεις φοιτητών για πρακτική άσκηση!

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές από ένα ευρύ φάσμα γνωστικών πεδίων όπως φυσική, μηχανική και επιστήμες πληροφορικής μέχρι νομική, μετάφραση, διοίκηση και οικονομικές επιστήμες. Μέχρι σήμερα δεκάδες Έλληνες άλλα και Κύπριοι φοιτητές έχουν γίνει δεκτοί στα προγράμματα πρακτικής άσκησης του CERN.

Υπάρχουν θέσεις  στα προγράμματα:

• Doctoral Student Programme, για μεταπτυχιακούς φοιτητές που προετοιμάζουν την διδακτορική τους διατριβή σε τομείς Εφαρμοσμένης Φυσικής, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Μηχανικών και έχει διάρκεια από 6-36 μήνες. Η προθεσμία αιτήσεων έχει αλλάξει λόγω covid-19. Νέα προθεσμία αιτήσεων: 19 Οκτωβρίου 2020.
    Για περισσότερες πληροφορίες: Doctoral Student Programme

• Administrative Student Programme. Το πρόγραμμα αυτό απευθύνεται σε φοιτητές τμημάτων διοίκησης επιχειρήσεων, οικονομικών, νομικής, λογιστικής, χρηματοοικονομικής, μετάφρασης, επικοινωνίας και ΜΜΕ, οπτικοακουστικών τεχνών, εκπαίδευσης, ψυχολογίας κ.ά. για πρακτική άσκηση 2-12 μηνών. Η προθεσμία αιτήσεων έχει αλλάξει λόγω covid-19. Νέα προθεσμία αιτήσεων: 19 Οκτωβρίου 2020.
    Για περισσότερες πληροφορίες: Administrative Student Programme

• Technical Student Programme, για φοιτητές από τμήματα Εφαρμοσμένης Φυσικής, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Μηχανικών, για 4-12 μήνες. Η προθεσμία αιτήσεων έχει αλλάξει λόγω covid-19. Οι θέσεις έχουν ανοίξει ξανά τον Ιούλιο 2020. Νέα προθεσμία αιτήσεων: 19 Οκτωβρίου 2020. Για περισσότερες πληροφορίες: Technical Student Programme

Για τον πλήρη κατάλογο ευκαιριών εργασίας στο CERN, επισκεφθείτε το http://careers.cern/alljobs